Як Таджикистан розбудовує медіаграмотність. Спойлер: з любов’ю

16.11.2023  

Вітання, друзі! 

16 листопада 2023 Академія української преси (АУП) встановила онлайн-міст з Таджикистаном. 

Медіаекспертка АУП, докторка педагогічних наук, професорка, завідувачка кафедри соціальних комунікацій Маріупольського державного університету Тетяна Іванова поспілкувалася з Рустамом Гуловим — незалежним медіатренером, блогером, співзасновником першої фактчек-платформи Таджикистану Factcheck.tj та блогплатформи Blogiston.tj, консультантом з цифрових комунікацій ЮНІСЕФ Таджикистан. 

«Щоб сформувати критичне мислення, ти маєш бути сміливим для себе. Бо ти маєш наважуватися, знати і аналізувати ту інформацію, яка тобі може не подобається, щоб побачити іншу точку зору. Критичне мислення — це розуміння мотивів іншого, це вміння дізнатися, чим зумовлені його погляди, які його цінності» — переконана модераторка заходу Тетяна Іванова. 

Рустам Гулов формує своє професійне кредо так: «Медіаграмотна людина навряд чи буде наполягати на агресії та насиллі. Вона завжди знайде шлях до взаємної поваги та порозуміння».

І саме тому, тема онлайн-мосту звучала таким чином: «Із Таджикистану з любов'ю. Що ми робимо в нашій країні для розвитку медіаграмотності?».

 

Рустам розповів, який внесок громадянське суспільство, міжнародні організації, окремі активісти, журналісти, блогери вносять в розвиток медіаграмотності та критичного мислення. Про те, чим вони займаються, що відбувається зараз, в яких умовах працюють, і які нові складнощі нас очікують у майбутньому.

Запрошуємо переглянути повний запис розмови: https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=717325943782477

Тож, що стосується ситуації?

Ситуація насправді дуже непроста, і щодня вона стає все дедалі складнішою, вважає Рустам. Хороша звістка полягає у тому, що телебачення користується меншим попитом, тому що стає менше російської пропаганди, яка розповсюджується каналами. 

А що ж погано? Погано новина: низький рівень критичного мислення та медіаграмотності, переконаний Рустам. 

«Фактчекінг є дуже важливим. Під час тренінгів, ми пояснюємо як потрібно виявляти шкідливу інформацію. Це як робота імунітету — коли імунітет знаходить шкідливі клітини», — таку аналогію проводить експерт. 

Під час діалогу Тетяна Іванова та Рустам Гулов зійшлися в одній цікавій думці — нагальною проблемою є те, що у людей некоректне розуміння критики та критичного мислення. 

«Серед більшості учасників моїх тренінгів критичне мислення викликає негативну асоціацію. Наприклад — плітки, брехню, негативний відгук. Тобто для них критика — це щось несхвальне, це те, з чим не варто мати справу», — відзначив Рустам. 

Протягом заходу, експерти обговорили тему і російської пропаганди, її підступну «вудочку» на яку потрапляють несвідомі споживачі. Розглянули питання інтернету, соціальних мереж та їх розуміння різними віковими групами. Порушили ще одну важливу тему —  тенденцію зростання споживання іншомовного контенту.

Важливий акцент Рустам зробив на розумінні когнітивних викривлень, і одне з найпопулярніших  — це підтвердження.

«Коли людина постійно шукає підтвердження своєї правоти, шукаючи новини, вона потрапляє в певні інформаційні бульбашки. І людина споживає новини тільки на цю тему. З'являється «інформаційна сліпота» по відношенню до інших речей», — додав Рустам. 

Друзі, щиро сподіваємося, що наш онлайн-міст допоможе, надихне, змусить замислитися вас! Продовжуємо разом рухатися у напрямку розвитку критичного мислення та медіаграмотності наших громадян.

 

 

envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right