Коаліція «За вільний Інтернет» закликає ініціаторів відкликати законопроект та не порушувати міжнародних зобов'язань України у сфері прав людини

22.11.2018  

У Верховній Раді чергова спроба криміналізувати наклеп. Народні депутати Микола Паламарчук, Артур Палатний та Олег Велікін пропонують Верховній Раді ввести кримінальну відповідальність за наклеп (умисне поширення завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність іншої особи або підривають її ділову репутацію). Відповідний законопроект «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо встановлення відповідальності за наклеп» №9306 був зареєстрований у парламенті 20 листопада 2018 року. (http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=64959).

Автори законопроекту пропонують ввести відповідальність за наклеп аж до обмеження волі на 2 роки, а у випадку, якщо інформація поширюється «шляхом публічного демонстрування у творах, в засобах масової інформації або в мережі Інтернет», – до 5 років обмеження волі. Найвища ж міра покарання (позбавлення волі на строк до 3 років) передбачена за обвинувачення у вчиненні тяжкого чи особливо тяжкого злочину.

На думку Коаліції, подібні законопроекти, слугують виключно засобом тиску на журналістів і медіа та можуть створити серйозний «охолоджувальний ефект» для висвітлення корупції, владних зловживань та інших критичних публікацій на суспільно значущі теми. На цьому неодноразово наголошували ключові міжнародні організації – Комітет ООН з прав людини, Рада Європи та ОБСЄ.
Особливо небезпечною ця ініціатива може бути для забезпечення виборцям можливості зробити поінформований та усвідомлений вибір під час кампаній 2019-го року.

Наклеп був виключений із переліку злочинів ще у 2001 році як зобов'язання України перед Радою Європи. З того часу депутати різних скликань неодноразово намагались повернути кримінальну відповідальність за поширення «неправдивих відомостей» переважно для того, щоб захищатися від критики в ЗМІ. Однією із нещодавніх спроб був законопроект депутата Євгенія Мураєва у 2016 році.

Коаліція «За вільний Інтернет» закликає ініціаторів відкликати законопроект та не порушувати міжнародних зобов'язань України у сфері прав людини.

#
envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right