Відкриваємо іноземним колегам Україну: четвертий міжнародний прес-тур

03.03.2019  

26 лютого - 02 березня 2019 року Академія української преси черговий раз прийняла представників іноземних медіа в рамках проекту «Прес-тури Україною», що реалізовується за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні. Топ-журналісти з Латвії, Польщі, Угорщини, Чорногорії та Туреччини, що працюють на різних медійних платформах, завітали до Києва, а згодом до міст Донецької та Луганської областей.

Вся серія прес-турів має на меті продемонструвати журналістам з інших країн реальну ситуацію того, що відбувається в Україні та на її Сході, донести суспільні настрої та перспективне бачення експертів з різних галузей.

У четвертому з серії прес-турів брали участь:
• Marko Vešović, міжнародний кореспондент, газета Dan, Чорногорія;
• Mustafa Kırıkçıoğlu, міжнародний кореспондент, газета Sabah, Туреччина;
• Marcin Żyła, заступник головного редактора, Tygodnik Powszechny, Польща;
• Loretta Tóth, міжнародний кореспондент, газета Magyar Idők, Угорщина;
• Viktorija Puškele, онлайн медіа кореспондент, TvNet, Латвія.

26 лютого 2019 року учасники відвідали редакцію газети «Дзеркало тижня» та поспілкувалися з першим заступником головного редактора Сергієм Рахманіним. Спікер розповів про історію створення та діяльність газети, принципи й цінності, що сповідують її працівники та шляхи протидії тиску з боку влади, а також про особливості професійного висвітлення виборчих кампаній.

Далі група журналістів завітала до Національної спілки журналістів України (НСЖУ). Голова спілки Сергій Томіленко окреслив питання свободи слова в Україні, можливості боротьби проти безкарності високопосадовців, незаконного затримання й переслідування українських журналістів з боку
Російської Федерації, питання реформи роздержавлення ЗМІ тощо. Його колега, Ліна Кущ, перший секретар НСЖУ, представила гостям світлини з виставки «Журналісти на Євромайдані. 5 років потому» та розповіла про українських кореспондентів, котрі висвітлювали ті події. Крім того, учасники мали змогу ознайомитись з англомовними версіями книги «Веремій В’ячеслав. Правда життя журналіста» та «Кримський репортаж. Хроніки окупації Криму 2014-2016» й дізналися про тих коллег, котрі постраждали під час подій Революції Гідності та після окупації Криму.

Того ж дня іноземні журналісти мали зустріч з радником Міністра з питань тимчасово окупованих територій, послом України в Хорватії та Боснії і Герцеговині 2010-2017 роках Олександром Левченком. У Міністерстві радник розповів учасникам прес-туру про реальну ситуацію на окупованих територіях та озвучив комплекс дій щодо вирішення конфліктних питань. Також всі присутні на зустрічі мали змогу обговорити особливості розвитку міжнародних відносин з Україною. Зокрема, пан Левченко сказав: «Ми дуже вдячні європейським країнам за солідарність, оскільки всі, хто підтримав пакет санкцій проти Російської Федерації, понесли певні втрати в економічній сфері. Україна також втратила чимало. Але коли ми керуємось принципом солідарності, це створює шалений тиск на політику Москви. Ми розуміємо, що не можемо протистояти у відкритій війні з Росією, однак політичний, дипломатичний, економічний та медійний тиск держав може стати результативним».

Після цього, учасники побували у студії «Громадського радіо». Там спілкувались з Кирилом Лукеренком, виконавчим директором Громадського радіо. Під час цієї зустрічі журналісти дізналися дещо з історії розвитку медіа та медіа-бізнесу в Україні, а також про низку успішних проектів реалізованих Громадським радіо й перспективами розвитку радіомовлення в цілому. Пан Кирило повідомив: «Громадське Радіо працює на базі радіостанції та веб-сайту з новинами й подкастами. Оскільки ми працюємо як неприбуткова організація та залежимо від фінансування програм, кількість персоналу змінюється час від часу. Зараз у нас працюють 50 кореспондентів, менеджерів та технічних редакторів. Якщо маємо суттєву підтримку, можемо залучити до 150 чоловік у команду. Всі вони забезпечують роботу радіомовлення 24 години на добу».

Потім мали зустріч з Олексієм Мацукою, головою Донецького інституту інформації, який розповів гостям про те як різні медіа в Україні висвітлюють події на Донбасі; як розвивалися події в Донецьку під час Майдану й перед початком війни; і що потрібно знати журналістам перед тим як вирушати на схід.

27 лютого 2019 року журналісти вирушили на схід України. Спершу відвідали школу № 22 Слов’янської міської ради у Семенівці (Донецька область). Школа була повністю зруйнована під час військових дій та відновлена після звільнення міста від бойовиків. Про відродження школи розповів її директор Сергій Борисенко.

Після цього, журналісти мали зустріч з представниками кризового медіа-центру «Сіверський Донець», що у м. Севєродонецьк (Луганська область). Олена Нижельська, голова організації окреслила історію створення медіа-центру після визволення від бойовиків як об’єднання активних громадян, що небайдужі до розвитку міста і вільної платформи для висловлювання. Олег Невениця, співробітник організації, зауважив, що вони оперативно інформують громадян про надзвичайні події та тісно співпрацюють з національною поліцією. На запитання гостей також відповідав Аріф Багіров, громадський активіст і блогер, від якого дізналися про те, чим жило місто до захоплення бойовиками, під час неї та вже після визволення від бойовиків. Семен Перцовський, регіональний кореспондент «Дзеркало тижня», заслужений журналіст України, поділився досвідом висвітлення подій в регіоні й останніми новинами м. Севєродонецьк. В’ячеслав Шевчук, учасник АТО, військовослужбовець, розповів учасникам про перебіг подій під час війни на Сході, роль добровольців і волонтерів, погляд військових на те, що відбувається в Україні.

28 лютого – 1 березня 2019 учасники відвідали Маріупольський судноремонтний завод. Спілкувалися з Ларисою Конєвою, головою прес-служби, та переконалися, що тут не лише якісно ремонтують пошкоджені кораблі, але й мають усі можливості для будівництва нових. Говорили про
співпрацю з міжнародними судновласниками, роботу під час війни та блокади Керченської протоки, обслуговування різних типів суден в акваторії, залучення фахівців та потенціал виробництва.

Після цього журналісти відвідали Маріупольський державний університет, ректор якого Костянтин Балабанов гостинно зустрів учасників прес-туру і розповів чимало історій успіху навчального закладу. Іноземні гості побачили приклад становлення класичного університету в місті, що не є обласним центром. Світлана Бесчетникова, декан філологічного факультету МДУ також розповіла гостям про міжнародні програми, вивчення іноземних мов та можливості для іноземних студентів.

2 березня 2019 року для міжнародних журналістів було організовано екскурсію Києвом. Відвідали Софіївську та Михайлівську площу, Андріївський узвіз, Майдан Незалежності, побачили чимало історичних місць та пам’яток.

Завдяки насиченій та збалансованій програмі перебування, вдалося досягти головної мети програми: дати журналістам джерело достовірної інформації, ознайомити з тенденціями розвитку України. Журналісти зустрілися з авторитетними ньюзмейкерами, лідерами думок. Поза сумнівом, після повернення іноземних журналістів додому якість і кількість репортажів про Україну підвищиться.

Академія української преси за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні долучається до максимально оперативного та правдивого інформування міжнародних колег стосовно подій в Україні. Світ має знати реалії, а не вбирати в себе фейки.

envelopetagclockmagnifiercrosschevron-uparrow-leftarrow-right